Zákon o obcích je páteřním předpisem komunálního práva, bez jehož důkladné znalosti se v praxi nedá obejít. Ve spolupráci s Dominikem Hrubým, který se této oblasti dlouhodobě věnuje (mimo jiné jeho jméno najdete pod odpovědmi Právní poradny SMS ČR), jsme se pro naše čtenáře rozhodli připravit cyklus článků, ve kterých vás s jednotlivými ustanoveními obecního zřízení postupně seznámíme.
§ 78
(1) Odchodné se stanoví ve výši odměny, která členovi zastupitelstva obce náležela za měsíc ke dni zániku mandátu člena zastupitelstva obce nebo ke dni odvolání nebo vzdání se funkce, k níž se přičte násobek této částky a počtu celých ukončených po sobě jdoucích let výkonu funkce, nejvíce však tří ukončených let výkonu funkce. Do rozhodné doby podle věty první se započte i doba, po kterou člen zastupitelstva obce podle § 77 odst. 3 nebo 4 do opětovného zvolení do funkce nevykonával funkci uvolněného člena zastupitelstva obce nebo funkci neuvolněného člena zastupitelstva obce, který vykonává funkci starosty nebo místostarosty.
(2) Odchodné je splatné, jsou-li splněny podmínky stanovené v § 77 a předloženo čestné prohlášení podle odstavce 3, a vyplácí se jednorázově v nejbližším výplatním termínu. Pokud do 3 měsíců nenastala překážka pro nárok na odchodné podle § 77 odst. 3 a 4, odchodné se vyplatí. Člen zastupitelstva obce, jemuž bylo vyplaceno odchodné podle věty první, je povinen vyplacené odchodné vrátit, jestliže následně nastaly překážky pro nárok na odchodné podle § 77 odst. 3 a 4.
(3) Člen zastupitelstva obce je povinen předložit čestné prohlášení, že u něj nejsou dány překážky pro výplatu odchodného stanovené v § 77 odst. 5 a 6.
Komentované ustanovení upravuje výši a výplatu odchodného po skončení výkonu funkce.
Institut odchodného byl do zákona o obcích zaveden novelizačním zákonem č. 99/2017 Sb. s účinností od 1. 1. 2018, kdy nahradil instituty odměny při skončení funkčního období a poskytování odměny po zániku mandátu, vzdání se funkce nebo odvolání z funkce.
Smyslem odchodného je poskytnout přiměřené materiální zabezpečení členům zastupitelstva obce v období mezi koncem ve funkci a počátkem výkonu jiné výdělečné činnosti. Podmínky vzniku nároku na odchodné upravuje § 77 zákona o obcích.
Výše odchodného
Výše odchodného se podle odstavce 1 komentovaného ustanovení odvíjí od výše odměny za výkon funkce a počtu celých ukončených let výkonu funkce. Uvolněným členům zastupitelstva náleží odměna ve výši vypočtené podle § 73 zákona o obcích, pro neuvolněné zastupitele (z nichž náleží odchodné pouze starostovi a místostarostovi) se podle § 73 zákona o obcích vypočte maximální výše odměny, v jejímž rámci rozhodne o konkrétní výši poskytované odměny svým usnesením zastupitelstvo.
Pro výši odchodného je relevantní výše měsíční odměny za výkon funkce, která zastupiteli náležela za kalendářní měsíc, v jehož průběhu přestal vykonávat funkci (zanikl mu mandát zastupitele, byl odvolán nebo se funkce vzdal), s níž se pojí nárok na odchodné. Není rozhodné, kolikrát a jakým způsobem se během výkonu funkce odměna dotyčného zastupitele měnila, ani že za rozhodný kalendářní měsíc v praxi obdrží v souladu s § 72 odst. 5 zákona o obcích pouze část odměny.
Výše měsíční odměny za výkon funkce v předmětném kalendářním měsíci je zároveň minimální výší odchodného. K ní se následně připočte násobek této výše a počtu bezprostředně předcházejících nepřetržitých celých ukončených let výkonu funkce.
Analogicky k § 40 správního řádu se za celý rok výkonu funkce považuje období ode dne zahájení výkonu funkce do dne v následujícím kalendářním roce, který se svým označením se dnem zahájení výkonu funkce shoduje – tj. např. od 16. 9. 2023 do 16. 9. 2024. Není-li v měsíci den se shodným označením, končí lhůta posledním dnem měsíce – tj. v případě zvolení do funkce 29. 2. 2024 bude první rok výkonu funkce završen 28. 2. 2025.
Výkon funkce počíná zvolením a končí zánikem mandátu zastupitele, odvoláním z funkce nebo vzdáním se funkce. Do doby výkonu funkce se přitom podle odstavce 1 věty druhé komentovaného ustanovení započítává i doba, kdy dotyčný zastupitel nevykonával funkci, s níž se pojí nárok na odchodné, buď v době mezi zánikem mandátu dnem voleb a opětovným zvolením do funkce (pokud jde první obsazení předmětné funkce v průběhu volebního období) nebo v době mezi odvoláním či vzdání se funkce a zvolením do funkce na tomtéž nebo následujícím zasedání zastupitelstva.
Do počtu celých ukončených let výkonu funkce se pro účely výpočtu odchodného započítávají období výkonu všech funkcí, s nimiž se pojí nárok na odchodné (při přechodu z jedné takové funkce do druhé odchodné nenáleží).
Modelové výpočty výše odchodného:
neuvolněný starosta v období od 16. 10. 2022 do 11. 9. 2023 |
1x měsíční odměna neuvolněného starosty (1+0) ve výši podle usnesení zastupitelstva platného v září 2023 |
uvolněný místostarosta v období od 11. 10. 2022 do 24. 9. 2024 |
2x měsíční odměna uvolněného místostarosty (1+1) ve výši ze září 2024 |
uvolněný předseda výboru od 23. 2. 2019 do voleb v r. 2022, od ustavujícího zastupitelstva po volbách uvolněný starosta do 25. 10. 2024 |
4x měsíční odměna uvolněného starosty (1+3) ve výši z října 2024 |
Splatnost odchodného
Nárok na odchodné vzniká po splnění všech zákonných podmínek přímo ze zákona, není k tomu tedy potřeba žádné rozhodnutí orgánu obce. Kromě podmínek stanovených § 77 zákona o obcích ukládá odstavec 3 komentovaného ustanovení dotyčnému funkcionáři povinnost předložit čestné prohlášení, že u něj není dána překážka vzniku nároku na odchodné z důvodu pravomocného odsouzení pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti s výkonem funkce, podmíněného zastavení trestního stíhání pro takový trestný čin nebo rozhodnutí o schválení narovnání a zastavení trestního stíhání pro takový trestný čin, ani překážka výplaty odchodného z důvodu probíhajícího trestní stíhání zastupitele pro takový trestný čin.
Úmyslným nepravdivým čestným prohlášením by se v případě nároku na odchodné ve výši alespoň 10000 Kč zastupitel dopustil trestného činu podvodu podle § 209 trestního zákoníku. Odchodné vyplacené na základě nepravdivého čestného prohlášení by pak bylo plněním poskytnutým (bez zavinění obce) v rozporu se zákonem, tj. bezdůvodným obohacením na straně dotyčného zastupitele.
Při splnění všech zákonných podmínek má obec povinnost bývalému funkcionáři odchodné vyplatit v nejbližším výplatním termínu pro odměny za výkon funkce v obci. Obec nemůže výplatu odchodného podmiňovat dalšími úkony, byť souvisejícími s ukončeným výkonem funkce (např. vrácením výpočetní techniky poskytnuté pro výkon funkce nebo „předáním“ funkce nástupci), nebo vyplácet odchodné postupně po částech.
Vedle předložení čestného prohlášení jsou podmínky nároku na odchodné splněny ve chvíli, kdy je postaveno najisto, že dotyčný funkcionář nebyl po volbách do zastupitelstva obce znovu zvolen do funkce spojené s nárokem na odchodné, pokud jde o první obsazení této funkce po volbách, nebo nebyl po odvolání z funkce nebo vzdání se funkce nejpozději na následujícím zasedání zastupitelstva opětovně zvolen do funkce spojené s nárokem na odchodné.
V případě, že ani do tří měsíců od skončení výkonu funkce není splnění zmíněné podmínky postaveno najisto, odchodné se dotyčnému bývalému funkcionáři vyplatí s tím, že pokud by následně došlo ke vzniku překážky, a tím pádem nenaplnění zákonných podmínek, je dotyčný funkcionář povinen odchodné v plné výši vrátit obci. K takové situaci může dojít zejména po volbách do zastupitelstva obce v případě, že se z důvodu absence většinové shody v zastupitelstvu delší dobu nedaří relevantní funkce obsadit.