SMS-služby provozují pro klienty svých pověřenců z řad škol bezplatnou právní poradnu, v níž působí odborníci s rozsáhlou teoretickou i praktickou zkušeností.
Právní poradna pro školy se věnuje všem typům právních problémů, se kterými se vedení škol při své činnosti setkává.
Oslovit ji můžete na adrese skolavpravu@sms-sluzby.cz.
Odpovědi na položené dotazy zpracováváme obvykle ve lhůtě 5 pracovních dnů.
Právní poradna pro školy je zajišťována ve spolupráci s AK Tycová a partneři.
Mám dotaz ohledně dokládání nároku na snížení úplaty za ŠD a ŠK. Rodiče mi dokládají různé formuláře (např. Oznámení o změně výše dávky státní sociální podpory, Přehled vyplacených dávek oprávněné osobě, Potvrzení Úřadu práce, že dítěti náleží přídavek na dítě). Mohu tento formulář uznat? A pokud mi doloží Oznámení o přiznání dávky státní sociální podpory – přídavek na dítě, je často rok i více staré. Mohu v takovém případě vyžadovat čestné prohlášení, že ke dni podání žádosti o snížení úplaty za ŠD/ŠK stále přídavek na dítě pobírají?
Obecně se právo na dávky, příspěvky, přídavky či doplatky (dále jen „Dávky“) přiznává rozhodnutím správního orgánu podle zákona č. 500/2004 Sb. Správní řád.
Každé takové rozhodnutí musí obsahovat zákonem uvedené náležitosti, které jsou uvedeny v § 68 a 69 Správního řádu:
- výrokovou část, odůvodnění a poučení účastníků
- označení „rozhodnutí“
- označení správního orgánu
- číslo jednací
- datum vyhotovení
- razítko
- podpis oprávněné úřední osoby
- jméno a příjmení všech účastníků (dítě nebo rodič)
Pokud rodič doloží rozhodnutí, jež obsahuje všechny výše uvedené náležitosti, je bez dalšího prokázáno, že ředitel může takové osobě snížit či jí zcela osvobodit od úplaty.
Jako důkaz o přiznání těchto dávek je sice možné použít i výpis z platebního účtu. Jen je nutné, aby z tohoto účtu bylo patrné, že se jedná o účet rodiče (případně žáka) a že dávka na účtu opravdu náleží rodiči či žákovi. Předpokládám, že toto vše není možné z výpisu z bankovního účtu vyčíst. Z tohoto důvodu vhodnější použít přímo konkrétní rozhodnutí či následné rozhodnutí o úpravě původního rozhodnutí.
Pro potřeby § 11 odst. 3 a 4 vyhlášky č. 74/2005 Sb. o zájmovém vzdělávání, které upravuje možnost snížení či osvobození od úplaty za zájmové vzdělávání se rozumí tyto rozhodnutí:
- opakující se dávky dle § 4 odst. 1 písm. a) a b) zákona č. 111/2006 Sb. o pomoci v hmotné nouzi
- příspěvek na živobytí,
- doplatek na bydlení,
- zvýšení příspěvku dle § 12 odst. 1 zákon č. 108/2006 Sb. o sociálních službách
- přídavek na dítě dle § 17 zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře
- příspěvek na úhradu potřeb dítěte dle § 5 zákona č. 452/1992 Sb. zákon o pěstounské péči
Povinnost prokázat svůj požadavek leží na bedrech rodičů a škola není povinna pátrat, zda je rozhodnutí ještě aktuální či částka na bankovním výpisu opravdu náleží žadateli o snížení či osvobození od úplaty.
Pokud bude rodič namítat, že již např. nemá vyhotovení rozhodnutí, může dle § 69 odst. 4 správního řádu požádat správní orgán o vydání stejnopisu písemného vyhotovení rozhodnutí. Případně může správní orgán vydat na žádost jen stejnopis výroku.
Co se týče prokazování pomocí starých rozhodnutí o přiznaní Dávek, ty můžou ale i nemusí být aktuální. U dávek, přídavků na dítě či zvýšení příspěvku je přímo v zákoně uvedeno, že pokud se změní skutečnosti pro nárok na příspěvek tak, že nárok na dávku či zvýšení příspěvku zanikne a Dávky budou odejmuty. U přídavku na dítě bude znova posuzován nárok na tento přídavek. Pokud již byli žákovi či rodiči přiznány Dávky, je vhodné požadovat alespoň na začátku školního roku potvrzení o přiznaných dávkách, případně je možné použít zmiňovaný výpis z bankovního účtu, kterým lze prokázat, že Dávky stále přicházejí. Zde stačí porovnat, zda se shodují údaje ve výpisu z účtu s již dříve dodaným rozhodnutím.
Prokazování požadavku na snížení či osvobození od úplaty není možné použít čestné prohlášení.
Rozhodnutí ředitele o snížení či osvobození od úplaty je rozhodnutím správního orgánu, a tedy se musí řídit zákonem č. 500/2004 Sb. správní řád. V ust. § 53 odst. 5 správního řádu je psáno, že požadované listiny je možné nahradit čestným prohlášením pouze v případě a za podmínek stanovených zvláštním zákonem. Tímto zvl. Zákonem je zákon č. 561/2004 Sb. školský zákon, který je proveden vyhláškou č. 74/2005 Sb. o zájmovém vzdělávání. Ani v jednom z těchto předpisů není uveden tento případ pro použití čestného prohlášení.
Níže přikládám odkaz na “Metodický materiál ke stanovení úplaty za vzdělávání v mateřských školách, školních družinách a školních klubech veřejných zřizovatelů od 1. 1. 2024.