SMS-služby provozují pro klienty svých pověřenců z řad škol bezplatnou právní poradnu, v níž působí odborníci s rozsáhlou teoretickou i praktickou zkušeností.
Právní poradna pro školy se věnuje všem typům právních problémů, se kterými se vedení škol při své činnosti setkává.
Oslovit ji můžete na adrese skolavpravu@sms-sluzby.cz.
Odpovědi na položené dotazy zpracováváme obvykle ve lhůtě 5 pracovních dnů.
Právní poradna pro školy je zajišťována ve spolupráci s AK Tycová a partneři.
Jaké úkony mám provést, abych jmenovala zástupkyni ředitelky? Paní učitelka má pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Stačí, když udělám dohodu o změně pracovní smlouvy se změnou učitelka na zástupkyni ředitelky? Potom, když by paní zástupkyně nechtěla nadále vykonávat tuto funkci, tak by opět šlo o dohodu o změně pracovní smlouvy? Nebo mám napsat jmenování dle § 33 odst. 3 písm. f) zákoníku práce? Potom bych mohla paní zástupkyni odvolat nebo by se mohla vzdát funkce a platila by původní smlouva?
Co se týče jmenování zástupkyně ředitelky školy, zcela postačí, pokud vyhotovíte jmenování dle § 33 odst. 3 písm. f) zákoníku práce. Tímto dle § 40 odst. 1 zákoníku práce dojde ke změně pracovního poměru.
Jako součást jmenovacího dekretu je vhodné mít i ujednání, které upravuje mzdové a ostatní pracovní podmínky.
O této problematice je podrobně psáno v komentáři ke 4. vydání C. H. Beck, 2023, s. 262, marg. č. 5:
„ZPr nestanoví formu jmenování ani podstatné náležitosti jmenování. Z povahy věci je zřejmé, že jmenováním musí stanovit zaměstnavatel minimálně pracovní místo, které by měl zaměstnanec vykonávat, a musí z něho být patrný den, který byl stanoven jako den nástupu do práce. Pokud by ve jmenování nebylo uvedeno, kde zaměstnanec bude práci vykonávat, tak pokud by mezi stranami nebylo ujednáno něco jiného, bylo by třeba vycházet z toho, že místem výkonu práce bude sídlo zaměstnavatele. Z hlediska právní jistoty lze jednoznačně doporučit, aby jmenování bylo provedeno písemnou formou (ostatně v praxi se tak zásadně děje). Jmenování je, jak již uvedeno, jednostranné právní jednání, kterým se zakládá pracovní poměr. Nicméně v praxi po jmenování bývá uzavřena smlouva mezi zaměstnavatelem a jmenovaným zaměstnancem, která upravuje zpravidla mzdové a ostatní pracovní podmínky jmenovaného zaměstnance. Takováto smlouva nezakládá pracovní poměr (ten byl založen jednostranně jmenováním), ale pouze si účastníci v ní sjednávají podmínky, za nichž bude funkce vykonávána. V žádném případě se nejedná o pracovní smlouvu, ale o jinou smlouvu. Jde o inominátní smlouvu a v praxi bývá nejčastěji označována jako smlouva manažerská. Taková smlouva však nemůže odporovat obsahu nebo účelu ZPr, nesmí být samozřejmě v rozporu s kogentními ustanoveními ZPr a v rozporu se základními zásadami pracovněprávních vztahů tak, jak jsou vedeny v § 1a, neboť se jedná o smlouvu pracovněprávní.
Pracovní poměr jmenování vzniká pouze u těch osob, které předtím nebyly v pracovním poměru k zaměstnavateli, u něhož byly do funkce jmenovány. V případě jmenování některého z dosavadních zaměstnanců zaměstnavatele dochází jmenováním ke změně druhu práce. Navíc se však mění i právní postavení zaměstnance. Jmenováním se z dosavadního zaměstnance, jehož pracovní poměr byl založen pracovní smlouvou, stává jmenovaný zaměstnanec. Právním důsledkem kromě změny druhu práce je i skutečnost, že zaměstnanec se stává ze jmenovaného pracovního místa odvolatelný podle § 73.
Z dikce § 73a vyplývá, že po odvolání či vzdání se pracovního místa vedoucího zaměstnance se u zaměstnance, který před jmenováním pracoval u zaměstnavatele na jiné pracovní pozici, jeho původně sjednaný druh práce neobnovuje, samozřejmě pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodne jinak. Pracovní poměr zaměstnance však nekončí a zaměstnavatel je povinen zaměstnanci navrhnout změnu jeho dalšího pracovního zařazení u zaměstnavatele na jinou práci odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci. Pokud zaměstnanec takovou práci přijme, jde o změnu pracovního poměru a musí dojít ke změně pracovní smlouvy v písemné formě, a to pokud jde o druh práce.“
Závěrem:
- připravte jmenování dle § 33 odst. 3 písm. f) zákoníku práce;
- veškerá ujednání o platu a o pracovních podmínkách může být součástí tohoto jmenování. Avšak tyto podmínky mohou být upraveny i na samostatné listině;
- paní zástupkyni můžete z této pozice kdykoliv odvolat a zárověň se paní zástupkyně může této pozice kdykoliv vzdát;
odvoláním nebo vzdáním se se pracovního místa, pracovní poměr paní zástupkyně nekončí, avšak její původní pracovní zařazení se automaticky neobnovuje. Budete muset paní zástupkyni navrhnout nové odpovídající pracovní zařazení, které může spočívat v původním pracovním zařazení.