SMS-služby provozují pro klienty svých pověřenců z řad škol bezplatnou právní poradnu, v níž působí odborníci s rozsáhlou teoretickou i praktickou zkušeností.
Právní poradna pro školy se věnuje všem typům právních problémů, se kterými se vedení škol při své činnosti setkává.
Oslovit ji můžete na adrese skolavpravu@sms-sluzby.cz.
Odpovědi na položené dotazy zpracováváme obvykle ve lhůtě 5 pracovních dnů.
Právní poradna pro školy je zajišťována ve spolupráci s AK Tycová a partneři.
Jsem novou ředitelkou ZŠ a MŠ, bývalá paní ředitelka nevedla evidenci pracovní doby. Já mám určitou představu z pohledu zaměstnance, připravila jsem si stejnou tabulku. Zasílám v příloze. Prosím o zaslání Vašeho vzoru dle webináře. Ale mám problém kvůli různým úvazkům. Například školnice a uklízečka. Chápu, že každá pracovní smlouva znamená vlastní evidenci, ale když se dívám na její pracovní dobu z dřívějších let, má ji rozepsanou tímto způsobem:
Výdejna stravy: pracovní úvazek 0,4, týdně 16 hodin, denně 3 hodiny 12 minut
8: 30 - 8: 42
11:00 - 14:00
Školnice: pracovní úvazek 0, 525, 21 hodin týdně, 4 hodiny 12 minut denně,
7.:00 - 8: 30,
8: 43 -10: 55
14: 00 - 16:00
Jak tohle zapisovat? Jestli je to vůbec možné tímto způsobem dělit.
Dále jsem se chtěla zeptat na MŠ, jelikož mají po celou dobu přímou činnost, jak řešit obědovou pauzu? Podle zákoníku práce by měly mít po 6 hodinách pauzu. Když má odpolední směnu 9:30 – 16:00? A oběd je přímá pedagogická činnost.
Podobně mám paní asistentku, která končí ve 12:30 a jde s dětmi pak na oběd – kde sama obědvá, a o té půl jedné má už úvazek na vychovatelku do 15:00.
Co se týče pracovně-právních vztahů, ty se řídí základním pravidlem uvedeným v § 4a odst. 1 zákoníku práce (dále jen „ZPR“). „Odchylná úprava práv nebo povinností v pracovněprávních vztazích nesmí být nižší nebo vyšší, než je právo nebo povinnost, které stanoví tento zákon nebo kolektivní smlouva jako nejméně nebo nejvýše přípustné.“
U rozvrhování pracovní doby platí jen několik omezení:
- § 79 odst. 1 ZPR – „Délka stanovené týdenní pracovní doby činí 40 hodin týdně“.
- § 80 ZPR – „Kratší pracovní doba pod rozsah stanovený v § 79 může být sjednána pouze mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, a to písemně.
- § 81 odst. 2 ZPR – „Při rozvržení pracovní doby je zaměstnavatel povinen přihlédnout k tomu, aby toto rozvržení nebylo v rozporu s hledisky bezpečné a zdraví neohrožující práce.“
- § 83 odst. 1 ZPR – „Délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin“
- § 90 odst. 1 ZPR – „Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci poskytnout nepřetržitý denní odpočinek v trvání alespoň 11 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích“.
V dotazu uvedené rozvrhy pracovní doby jsou sice atypické, avšak podstatné je, zda toto vyhovuje i konkrétním zaměstnancům. Ačkoliv tento rozvrh nemusí některým osobám vyhovovat, jinými osobami může být vítán. Vzhledem k tomu, že rozvrhy neporušují žádná výše uvedená pravidla, je možné směny takto dělit.
K otázce obědových pauz.
Ust. ZPR sice v § 88 odst. 1 věta druhá umožňuje v případě prací, které nemohou být přerušeny, aby zaměstnancům i bez přerušení práce byla zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo, kdy se tato doba se započítává do pracovní doby. Avšak pokud je to alespoň trochu možné, doporučuje se zavést plnohodnotné přestávky. Jedná se zejména o načerpání sil pro další soustředěný dohled nad dětmi. Zejména s ohledem na ust. § 391 odst. 2 ZPR, „Za škodu, která vznikla dětem v mateřských školách, žákům základních škol a základních uměleckých škol při vyučování nebo v přímé souvislosti s ním, odpovídá právnická osoba vykonávající činnost dané školy“
V ust. § 88 odst. 1 je psáno, že zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci přestávku nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Tzn., že doba 6 hodin, je až ta nejzašší, kdy už musí být přestávka (přiměřená doba) poskytnuta. Přestávka tedy může být poskytnuta i dříve.
Dále dle odst. 2 je možné, tuto přestávku rozdělit, avšak alespoň jedna její část musí činit nejméně 15 minut. Dle odst. 3 nemůže být přestávka poskytnuta na začátku a konci pracovní doby.