Z VLÁDY A MINISTERSTEV
Informační leták k adaptaci ve školkách | Počátek docházky do mateřské školy může být náročný pro adaptaci dětí, ale i jejich rodičů. MŠMT proto připravilo informační leták pro ředitele a pedagogy mateřských škol, který má informovat o problémech v adaptačním procesu nových dětí, poskytnout doporučení pro řešení těchto potíží a podpořit pedagogy při záchytu ohrožených dětí a rodin.
Zdroj: edu.cz. Informační leták k adaptačnímu procesu dětí v MŠ. Dostupné z: https://www.edu.cz/
Hodnocení programu Erasmus+ veřejností | Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci k vyhodnocení programu Erasmus+ pro období 2014-2020 a průběžné hodnocení programu pro období 2021-2027, aby získala názory občanů a organizací a posoudila účinnost a dopad tohoto programu. Konzultace bude probíhat po dobu 12 týdnů a bude k dispozici ve všech 24 jazycích EU.
Zdroj: MŠMT. Veřejnost pomůže vyhodnotit program Erasmus+. Dostupné z: https://www.msmt.cz/
Výsledky šetření Eurostudent VIII | Minulý týden se uskutečnil seminář MŠMT, který prezentoval výsledky šetření Eurostudent VIII a průběh šetření Eurograduate 2022. Výsledky těchto šetření se týkají sociálně-ekonomických podmínek studentů, jejich zdravotního stavu a uplatnění absolventů vysokých škol v několika evropských zemích.
Zdroj: MŠMT. Seminář k výsledkům Eurostudent VIII a Eurograduate 2022. Dostupné z: https://www.msmt.cz/vrchni-
LEGISLATIVA
Informace pro školy k novele zákoníku práce | MŠMT připravilo materiál s informacemi pro školy a školská zařízení týkající se novely zákoníku práce platné již od 1. října, která přináší zásadní změny v pracovním právu. Materiál se zaměřuje na práci na dálku, dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr a další aspekty právních vztahů zaměstnanců ve školách.
Zdroj: edu.cz. MŠMT připravilo přehled informací pro školy a školská zařízení k novele zákoníku práce. Dostupné z: https://www.edu.cz/msmt-
LETEM SVĚTEM
Vzdělávací konference v Senátu | Konference v Senátu minulý týden zdůraznila význam odolnosti a samostatnosti jako klíčových prvků výchovy mladé generace pro budoucí prosperitu České republiky. Konference se zaměřila na praktické příklady a zážitky, které podporují odolnost a samostatnost, a zdůraznila důležitost výchovy k odpovědnosti, schopnosti řešit problémy a odrážet se od dezinformací.
Zdroj: NPI. Závěry vzdělávací konference v Senátu: Učme se odolnosti a samostatnosti. Dostupné z: https://www.npi.cz/aktuality/
Většina učitelů je pro používání AI ve výuce | Podle studie Univerzity Palackého v Olomouci, na níž se podílel Microsoft, až 56 % učitelů podporuje začlenění umělé inteligence do školní výuky, přičemž pouze pětina učitelů je proti. Zároveň ukázala, že 60 % pedagogů si myslí, že lidé nejsou momentálně připraveni na masové zavedení umělé inteligence ve vzdělávání, a téměř polovina upozornila na možné zneužití AI ze strany žáků (podvádění).
Zdroj: Novinky. Umělá inteligence ve školách? Polovina pedagogů je pro. Dostupné z: https://www.novinky.cz/clanek/
Úspory ve školství lze hledat na učilištích | Studie společnosti PAQ Research naznačuje, že některé učilištní programy jsou dražší než programy všeobecného vzdělávání na gymnáziích a lyceích a mohly by být revidovány ve prospěch všeobecného vzdělávání a rekvalifikace dospělých. Na učilištích by se tak dalo ušetřit, vzhledem k tomu, že některá učiliště jsou často poloprázdná a jejich absolventi často nepracují ve svém oboru.
Zdroj: Novinky. Rezervy ve školství? Drahá učiliště s chabými výsledky. Dostupné z: https://www.novinky.cz/clanek/
Výroční konference OP VVV a OP JAK | MŠMT uspořádalo v Praze Výroční konferenci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) a Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK), na které se odborníci setkali a diskutovali o úspěšných projektech OP VVV nebo proměně vzdělávání a výzkumu od roku 2015. Konference zahrnovala prezentaci projektů a diskuze o podpoře evropských fondů v oblasti vzdělávání a výzkumu.
Zdroj: OP JAK. Z Véček do JAKa – Výroční konference OP VVV a OP JAK. Dostupné z: https://opjak.cz/aktuality/z-
POZVÁNKA
Zveme vás na webinář o dětských skupinách | Aktuálně se v legislativním procesu nachází novela zákona o dětských skupinách, jejímž cílem je zlepšit fungování dětských skupin, ale také je zpřístupnit širšímu okruhu uživatelů z řad rodičů. Zároveň mají být dětské skupiny jedním z přechodných řešení nedostatku míst v mateřských školách. Přemýšlíte o založení dětské skupiny ve vaší obci nebo při mateřské škole, nebo dětskou skupinu už nějakou dobu provozujete? Pro všechny je určen náš webinář, který vás provede celým tématem krůček po krůčku. Hostem bude Daniela Celerýnová, předsedkyně Asociace provozovatelů dětských skupin, a její kolegyně Alžběta Tichá.
Kdy: středa 11. října, 13:00 hod.
Kde: https://meet.google.com/kka-
Webinář je zdarma.
Zdroj: SMS ČR Vzdělávání. Obec jako provozovatel dětské skupiny: první krůčky / Daniela Celerýnová / 11. 10. 2023 (13:00 - 15:00). Dostupné z: https://www.smscr.
PRÁVNÍ PORADNA PRO ŠKOLY
Hmotná odpovědnost v prostředí škol | Zaměstnavatelé často sjednávají se zaměstnanci dohodu o tzv. hmotné odpovědnosti. Je možné tuto dohodu sjednat také ve škole? Za jaké věci pak případně zaměstnanec odpovídá? Odpověď na tento dotaz jsme zpracovávali v rámci naší Právní poradny pro školy, vy si její znění teď můžete přečíst na našem webu.
SLADKÁ TEČKA
Univerzita Karlova mezi top 500 | Univerzita Karlova se v posledním měření žebříčku Times Higher Education World University Rankings 2024 umístila mezi pětistovkou nejlepších vysokých škol na světě, posunula se tak ze svého předchozího umístění mezi prvními šesti stovkami univerzit. Zůstává také nejlépe hodnocenou univerzitou v České republice.
Zdroj: Novinky. Univerzita Karlova se vešla do pětistovky nejlepších vysokých škol světa. Dostupné z: https://www.novinky.cz/clanek/