Téměř 50 prezenčních seminářů a přes 20 webinářů má na svém kontě od loňského podzimu do letošního jara projekt SMS ČR Vzdělávání, který má v SMS službách na starosti Pavla Štěpánová. Ta je spokojená nejen s množstvím uskutečněných akcí, ale zejména s pozitivními ohlasy účastníků, kteří tak dávají zpětnou vazbu projektu i lektorům. Na jaře můžete vybírat z nabídky tradičních i nových témat zaměřených například na sociální oblast či na nakládání s majetkem.
Projekt SMS ČR Vzdělávání už zaměstnal řadu účastníků i lektorů. Jak hodnotíte jeho dosavadní vývoj?
Myslím, že série podzimních a zimních seminářů i webinářů se vydařila. Od září jsme uspořádali téměř 50 prezenčních seminářů a přes 20 webinářů. Nabízená témata se setkala s poptávkou, musím vyzdvihnout i fakt, že lektoři, se kterými spolupracujeme, jsou erudovaní odborníci na konkrétní problematiku, účastníci chválí i jejich lektorské schopnosti. Současně se nám daří postupně rozšířit i nabídku míst, kde se semináře konají, abychom se co nejvíce přiblížili účastníkům a zástupci obcí a škol to za námi měli co nejblíž.
Na jaká témata se můžeme těšit v nadcházejících měsících?
Program na období duben až červen obsahuje již tradiční témata – nový stavební zákon pohledem obcí, dotační možnosti pro obce, veřejné zakázky od A do Z, jak psát obecní kroniku a obecní zpravodaj lépe či trestní odpovědnost starostů a zastupitelů. Nabízí ale také nové semináře na zajímavá a poptávaná témata. Mimo prezenční semináře máme samozřejmě vypsány i tradiční webináře, a to jak pro zástupce obcí, tak i škol. S celou aktuální nabídkou se mohou zájemci seznámit na našem webu https://www.smscr.education/.
Říkáte, že nás čekají i novinky. Můžete nám je přiblížit?
Novým tématem bude sociální oblast. Zařadili jsme ji do programu v návaznosti na četné dotazy našich klientů, kteří zmiňovali potřebu realizace semináře na tuto složitou problematiku, která obce trápí – a to nemusíme hovořit pouze o nejpalčivějším problému, jímž je opatrovnictví. Obce jsou často, jak se říká, hozeny do vody, a starejte se. Proto jsme velmi rádi, že se nám podařilo navázat spolupráci s Irenou Drijákovou, která je expertkou na tuto oblast a má mnohaleté zkušenosti nejen z Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Jinak k jednotlivým okruhům sociálních otázek proběhly již z kraje letošního roku samostatné webináře, které sklidily úspěch. Jsme proto vděční, že se nám podařilo najít vhodné jarní termíny pro konání prezenčních seminářů, takže můžeme pokračovat.
Co dalšího máte v nabídce?
Další novinkou jsou semináře zaměřené na nakládání s majetkem obce, kterými účastníky provede právník Dominik Hrubý. Ten během semináře seznámí účastníky s právní úpravou regulující nakládání s majetkem obce a její praktickou aplikací se zaměřením na typové situace, které jsou v praxi obecní samosprávy nejčastěji předmětem nejasností a působí problémy.
Myslím si, že s úspěchem se setkají i prezenční semináře, které jste nazvali Jak komunikovat s problémovými občany…
Také si to myslím. Ty povede lektorka komunikace Eva Fruhwirtová, která ve své anonci píše, že takzvaní upíři energie, kterými někteří problémoví občané mohou být, ubírají nejen energii, ale i chuť do práce. Proto budou účastníci seznámeni s tím, jak s takovými osobami jednat, co na ně platí, ale i do čeho se s nimi raději vůbec nepouštět.
Na závěr nám ještě prozraďte, na co se zájemci o vzdělávání mohou těšit v létě?
Jako každý rok i letos uspořádáme pro ředitele škol letní školu, která shrne nejdůležitější témata a nabídne účastníkům i mnoho zajímavých novinek. Letní škola se koná v srpnu a probíhá online. Novinkou letošních prázdnin bude první ročník Letní školy nejen pro starosty, která se uskuteční v červenci. Účastníci během online vysílání zhlédnou celkem 12 přednášek, které si pro ně připraví zkušení lektoři. Obě letní školy mohou zájemci zhlédnout také ze záznamu, ke kterému obdrží přístupové údaje platné jeden měsíc po skončení těchto událostí.
Děkuji za rozhovor!
Jitka Hanáková